Long Service Award

The England Netball Long Service Award is presented to volunteers who have given selfless outstanding service for 25 years or more by way of administration, coaching or umpiring at one or more of the following levels, County, Regional, National and International.   This does not include playing history.  To be eligible, nominees must be affiliated to England Netball.  Recommendations can be made by an individual, County of Region.

1970
Mary Bulloch, South East  –  Ellen Marsh, North West  –  Marion Wall, North West
Dates unknown
Margaret Cassidy, North  –  M Partridge, West Midlands  –  J Shaw, West Midlands  –  A Lowndes, West Midlands  –  F Tomkins, West Midlands  –  E Grealy, West Midlands  –  M Hall, East Midlands  –  C Dunning, East Midlands  –  D Reece, East Midlands  –  V Critchlow, East Midlands  –  Mrs Nancarrow, East  –  Pat Taylor, East  –  Rose Harris, East  –  P Parr, East  –  Margaret Lambert, South East  –  Muriel McNally, South East  –  Mrs Limebear, South East  –  B Mercer, South East  –  G Tudge, South East  –  M Preston , South East  –  Phyllis Ridgewell, South East  –  Winnie Watling, South East  –  Mary French, South East  –  Nancy Barnett, South East
1993
Angela Hoyle, North West  –  Kathleen Moss, North West  –  Yvonne Spurrell, North West  –  Alice Thornley, North West  –  Mavis Yates, North West
1995
Geraldine Cornwell, East  –  Jean Stone, East  –  Doreen Bryant, South  –  Pauline Kinder, South West  –  June Bedford, West Midlands  –  Rita Hill, West Midlands  –  Margaret Holt, West Midlands  –  Jackie Tipler, West Midlands
1996
Liz Broomhead MBE, East Midlands
1998
Kath Worrell MBE, East  –  Betty Allen, South  –  Janet Wrighton MBE, West Midlands
1999
Sylvia Eastley, East  –  Pauline Shipman, East Midlands  –  Eunice Smith, London & South East  –  Sheila Duckworth, North West  –  Ursula Pennington, North West  –  Anne Stephenson, North East  –  Jean Gosling, South  –  June Grainger (nee Barnes) South West  –  Pat Rawlings, South West  –  Jo Satchell, South West  –  Elke Jackson, West Midlands  –  Bridget Kelley, West Midlands  –  Joy Smallman, West Midlands
2000
Phyllis Avery MBE, South  –  Susan Hindhaugh, West Midlands  –  Gordon Padley MBE, Yorkshire
2002
Anne Miles, East  –  Maureen Ball, East
2004
Brian Worrell, East  –  Beryl Davy, East  –  Carol McGrail, London & South East  –  Margaret Whittaker, South
2005
Susan Bailey, East  –  Gwen Foster, East  –  Pam Orton, East  –  Almena Theobald, East  –  Di Covell, North East  –  Iris Ritson, North East  –  Gill Roddam, North East  –  Chris Gould, South  –  Joan Horton, South  –  Anona Hickin, West Midlands  –  Maureen Hooper, West Midlands  –  Carol Fletcher, Yorkshire
2006
Christine Beasley, East  –  Chris Harpham, East  –  Pam Telford, London & South East  –  Margaret Seed, North East  –  Chris Brien, North West  –  Judi Clark-Wilson, North West   –  Pat Cunningham, North West  –  Chris Evans, North West  –  Jan Turley, North West  –  Linda Cutler, South West  –  Jean Davies, South West  –  Sonia Gregg, South West  –  Sue Gullick, South West  –  Pat Harris, South West  –  Jan Howard, South West  –  Isabel Martindale, South West  –  Sue Wainwright, South West  –  Christine Stephen, Yorkshire  –  Helen Thorneloe, Yorkshire
2007
Gloria Keech, East  –  Marlene Morton-Holmes, East  –  Val Kindred, East Midlands  –  Jenny Harrold, London & South East  –  Chris Laundy, London & South East  –  Anne Spracklan, London & South East  –  Gill Mason, North East  –  Margaret Chambers, North East  –  Jacqueline Ashworth, North West  –  Kath Edwards, North West  –  Denise Lodge, North West  – Marion Lofthouse, North West  –  Chris Evans, North West  –  Gina MacGregor MBE, South  –  Julie Hackworthy, South West  –  Jean Lockyer, South West  –  Caroline MacKenzie, South West  –  Raymond Marsh, South West  –  Eileen Witts, South West  –  Pat Arnott, West Midlands   –  Sylvia Harrison, West Midlands  –  Mary Turnbull, West Midlands  –  Val Bentley, Yorkshire  –  Val French, Yorkshire  –  Pauline Hardy, Yorkshire  –  Val Kennedy, Yorkshire  –  Margaret Seed, Yorkshire
2008
Daphne Payne, East  –  Gill Barradell, East Midlands  –  Barbara Brown, North East  –  Kathryn Pemberton, North West  –  Sue Blackshaw, South  –  Doreen Wilcocks, South West  –  Norma Ashcroft, West Midlands  –  June Bryne, West Midlands  –  Fiona Cashmore, West Midlands  –  Jean Gall, West Midlands  –  Di Hickinbotham, West Midlands  –  Barry Knee, West Midlands  –  Jackie Royall, West Midlands
2009
John  Pitts, East  –  Jean Jones, East  –  June Snellin, East  –  Lynn Jackson, East  –  Maggie Jackson MBE, East  –  Maureen Lee, East  –  Sheelagh Redpath, East  –  Carol Spencer, East Midlands  –  Roger Perham, London & South East  –  Carol Metcalf, North West  –  Janet Murray, North West  –  Carol Alexander, South  –  Gillian Frackelton, South  –  Ann Halliwell, South West  –  Gill Pryor, South West  –  Margaret Palmer, West Midlands  –  Pam Hoyle, Yorkshire
2010
Liz Alsop, East Midlands  –  Pat Harper, South  –  Jenny Poore, South  –  Frank Scott, South West  –  Joyce Smailes, West Midlands  –  Ursula Smith, West Midlands  –  Colette Thomson MBE, West Midlands  –  Joan Young, Yorkshire
2011
Sue Collin, East Midlands  –  Lesley Jones, London & South East  –  Sheila Price, South West  –  Andrea Scigliano, East Midlands   –  Carol Shaugnessy, East
2012
William Alexander, South  –  Sue Connor, East Midlands  –  Jane Kelloe, London & South East  –  Shelia Perks MBE, West Midlands  –  Anne-Marie Riddle, East  –  Mavis Thorpe, South West
2013
Joan Campbell, North East  –  Sally Essex, London & South East  –  Chris Granger, South  –  Chris Groves, West Midlands  –  Diane Holden, West Midlands  –  Jenny Skelton, Yorkshire  –  Kathy Stripp, East Midlands  –  Monica Waughan, South
2014
Audrey Castle, South  –  Jan Harper, South  –  Kerrie Jones, West Midlands  –  Yvonne Jamison, South  –  Cheryl Danson OBE, East
2015
Lynne Booth, North East  –  Susan Danson, East Midlands  –  Hilary Flint, East Midlands  –  Heather Gleadall, East Midlands  –  Christine Kelso, London & South East  –  Helen Lillie, East Midlands  –  Mary Yardley, East Midlands
2016
Vanessa McErlain Naylor, East Midlands  –  Christine Laundy, East  –  Valerie Challis, London & South East  –  Cheryl Dewhirst, Yorkshire & Hunderside  –  Pat Meadows, London & South East  –  Maggie McGee, North East  –  Rita Shea, London & South East – Maggie Fuller, London & South East  –  Louise Swainson, Yorkshire & Humberside
2017
Sharon Scott, South Durham & Cleveland   –  Maureen Squires, South West  –  Maggie Quantock Houghton, Yorkshire & Humberside  –  Kim Burns, Yorkshire & Humberside  –  Julie Tinsley, West Midlands  –  Yvonne Adshead, East  –  Sue Patterson, Yorkshire & Humberside  –  Pip Cross, North West  –  Elaine Douris, Yorkshire & Humberside  –  Denise Hutton, Yorkshire & Humberside  –  Debbie Crowley, North West  –  Anne Peak, Yorkshire & Humberside
2018
Bernie Young  –  Brenda Horne, London & South East  –  Carole Titmuss, East  –  Jackie Nelson  –  Jennie Underwood  –  Jennifer LeCocq  –  Julia Martin, London & South East  –  Junme Griffin  –  Karen Jones, South West  –  Mary Stanley  –  Sheila Perks MBE, West Midlands
2019
Claire Daly  –  Dawn Heron  –  Jane Hadfield  –  Jayne Bell  –  Jean Davies  –  Linda Andrews  –  Margaret Warren  –  Syd Smailes  –  Mary Kilby  –  Val Sanders  –  Mary Slade  –  Barbara Verlander  –  Jan Burke  –  Carol Shaughnassy
2020
Zena Johnson, West Midlands

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this page!

Add a comment about this page

Your email address will not be published. Required fields are marked *